Pierwszy przednionapędowy samochód marki.

Lata produkcji: 1997 – 2004

Mercedes W168 to samochód Klasy A pierwszej generacji wg. marki Mercedes, a jednocześnie auto kwalifikowane jako pojazd należący do autosegmentu B, a więc segmentu samochodów małowymiarowych przeznaczonych przede wszystkim do poruszaniu się w ruchu miejskim.

Tym, czym zasłynął W168 – pomijając tzw. test łosia, w wyniku którego marka zdecydowała się na wycofanie z ruchu wszystkich dotychczasowych egzemplarzy, a więc 2600 aut i wstrzymanie sprzedaży – to unikalny system absorbcji siły zderzenia czołowego. System o ciekawej anglojęzycznej nazwie sandwich miał za zadanie takie rozłożenie siły uderzenia, żeby podczas ewentualnej kolizji czołowej silnik wraz ze skrzynią biegów wślizgiwał się pod podłogę, zamiast wdzierać się do środka pojazdu przez ścianę grodziową.

W ogólnym rozrachunku także wspomniany powyżej test łosia, wyszedł modelowi W168 na dobre, gdyż po wznowieniu produkcji w roku 1998 na do sprzedaży trafiły samochody z systemem stabilizacji toru jazdy ESP w standardzie oraz zmodyfikowanym zawieszeniem.

Zobacz także

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejAkceptuję